Okolie
Modra je známa predovšetkým ako posledné pôsobisko Ľudovíta Štúra. Posledné roky jeho života a okolnosti jeho tragickej smrti pripomína Pamätná izba Ľ. Štúra, ktorá je súčasťou Múzea Ľ. Štúra v tzv. Emreszovskom dome na námestí. V izbe je inštalovaný dobový nábytok, knihy a listy Ľ. Štúra, jeho sólová fotografia a pramienok vlasov. Múzeum predstavuje mnohostrannú osobnosť a činnosť Ľ. Štúra, dokumentuje dejiny mesta Modra, keramiku, výtvarné dianie v meste.
K ďalším zaujímavým historickým a pamätným miestam Modry patria: Súsošie Ľ. Štúra a jeho družiny na námestí, Pomník na cintoríne, dva evanjelické kostoly slovenský a nemecký na Dolnej ulici, rímsko-katolícky kostol sv. Štefana kráľa, Horná brána s pozostatkami mestských hradieb, radnica, rotundová bašta – kruhovitá obranná veža. Tá dnes slúži ako Galéria národného umelca Ignáca Bizmayera, majstra figurálnej keramickej tvorby.
Prírodné okolie Modry je zrejme najväčším lákadlom pre výletníkov. Nachádzajú sa tu dve najstaršie rekreačné oblasti Harmónia a Piesok. Prekrásna príroda s rozsiahlymi listnatými aj ihličnatými porastmi, množstvom vzácnych a chránených druhov rastlín a živočíchov spolu s turistickými chodníkmi slúžia celoročne návštevníkom túžiacim vymeniť mestské prostredie za prírodné, kde môžu regenerovať svoje sily. Zaujímavá geologická minulosť je zosobnená skalnými útvarmi ako sú Traja jazdci, Kamenná brána, Bartolomejské skalky, Tisové skaly alebo Medvedia skala.
Azda najnavštevovanejšia je 20m vysoká turistická rozhľadňa na vrchu Veľká Homoľa. Stala sa najvyhľadávanejším výhľadovým bodom a významným objektom cestovného ruchu v Malokarpatskom regióne. Bola vybudovaná koncom roku 2001 ako „symbol dobrej spolupráce mesta Modry a mesta Pezinka v 3. tisícročí“. Ponúka kruhový ďaleký rozhľad na scenériu Malých Karpát, Považský Inovec, Tríbeč, aj rakúske Alpy (vrch Schneeberg). Pohodlný prístup na rozhľadňu je približne za 1 hodinu po červenej značke od zastávky autobusu na Zochovej chate.
Neďaleko Modry nad osadou Píla sa v panoráme Malých Karpát pôsobivo vyníma masívna stavba hradu Červený Kameň. Hrad je dobre viditeľný najmä z väčších diaľok. Tento mohutný zachovalý hrad z 13. storočia so štyrmi nárožnými baštami sa pokladá za jeden z unikátov stredoeurópskeho staviteľstva. Je ukážkou renesancie fortifikačného staviteľstva na Slovensku. Hrad bol vybudovaný v rokoch 1537 – 56 talianskymi staviteľmi, jeho veľké skladové priestory mali slúžiť na uskladnenie medenej rudy. Neskorší majitelia Pálffyovci dali hrad prestavať na pohodlnú šľachtickú rezidenciu s bohatou barokovou výzdobou. V súčasnosti je na hrade veľmi vzácna expozícia Slovenského národného múzea – historický nábytok, dobové bývanie a zbrane, hradná obrazáreň ako i hradná lekáreň. Súčasťou objektu sú aj ďalšie atrakcie ako napríklad možnosť povoziť sa na koňoch a poníkoch, sledovanie kolekcie dravých vtákov na sokoliarskom dvore ASTUR.
Z okolia je ešte zaujímavá jaskyňa Driny pri mestečku Smolenice, ktorá je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku. Jej dĺžka je 700m, priemerná teplota je 8°C a vlhkosť vzduchu sa pohybuje okolo 97%. Ako v každej jaskyni ani tu nechýbajú typické stalagmity a stalaktity rôznych veľkostí a farieb. Symbolom jaskyne je kvapľový útvar pripomínajúci slonie uši, pozornosť upúta aj skamenená nevesta, svokrin špicatý jazyk, stalagmitov lesík a nachádza sa tu dokonca aj oveľa staršia verzia šikmej veže v talianskom meste Pisa.